مشکلات اقتصادی، گریبانگیر آزمایشگاه‌ها

مشکلات اقتصادی، گریبانگیر آزمایشگاه‌ها

عباس ایراندوست – سید حسین حسینی، مدیر مجتمع درمانی بازرگان است؛ که این مرکز حدود ۱۲ سال است، راه اندازی شده است. وی علاوه بر مدیریت این مرکز درمانی در آزمایشگاه این مجتمع درمانی به عنوان مدیر فنی آزمایشگاه فعالیت می‌کند. همین امر باعث شد تا خبرنگار نشریه صنعت آزمایشگاه با وی در خصوص مشکلات آزمایشگاه‌ها و ویروس کووید 19 به گفتگو بپردازد، در ادامه می‌خوانید:
ابتدا درباره آزمایشگاه‌ها صحبت کنید.
آزمایشگاه‌ها مدتها بود که شرایط اقتصادی خوبی نداشتند و تا حدی این شرایط اقتصادی روز به روز بدتر می‌شود. اضافه شدن ویروس کرونا باعث شد که از طرفی تعدادی از مردم به دلیل ترسی که از فضاهای درمانی داشتند کمتر مراجعه کنند و هم پزشکان کمتری سر کار بودند و بیماران کمتری را ویزیت کردند. اینها دست به دست هم داد تا سیر تناسبی بیماران کمتر شود. نسبت به سال‌های گذشته اگر بخواهیم قیاس کنیم باید بگوییم شرایط فعلی آزمایشگاه‌ها، خوب نیست و احتمال اینکه در آینده نزدیک بسیاری از آزمایشگاه‌های خصوصی در شرف تعطیلی قرار بگیرند زیاد است.
مشکلات اقتصادی آزمایشگاه‌ها از دیرباز وجود داشت
این قصه دیروز و امروز نیست و سال‌هاست که آزمایشگاه‌ها بدلیل بدیهی سازمان‌های بیمه‌گر و عدم تناسب تعرفه با میزان تورم، با مشکلات اقتصادی درگیر هستند. بدهی‌هایی که از طرف سازمان‌های بیمه‌گر به آزمایشگاه‌ها اضافه می‌شود روز به روز با تورمی که در جامعه وجود دارد، شرایط اقتصادی آزمایشگاه‌ها را به هم می‌ریزد. یکی از دلایل اصلی مشکلات اقتصادی آزمایشگاه‌ها هم طرف قرارداد بودن با بیمه‌ها و عدم واریز وجه بیمه در زمان مقرر خود است.
درباره نقش آزمایشگاه توضیح دهید ؟
در صورت کلی همه جای دنیا بخش پاراکلینیک و یا آزمایشگاه که جزئی از آن است، همیشه در زمینه تشخیص و درمان یکی از ارکان‌های اساسی و یکی از چهار عضو اساسی در تشخیص بیماری‌ها و درمان آنها محسوب می‌شود. کشور ما نیز خارج از این قاعده نیست و از اوایل این کار در دهه‌های گذشته بسیاری از پزشکان تمایلی به موارد پاراکلینیکی نداشتند و ولی در حال حاضر با افزایش سطح آگاهی پزشکان متخصص و اینکه خدماتی بهتری برای دریافت و تشخیص بیماری می‌گیرند این ارتباط روز به روز تنگاتنگ شده است. هرچند در کشور ما به خاطر تحریم‌های تجهیزات به روز و کیت‌های مصرفی همیشه در بحث تشخیص آزمایشگاهی با مشکل مواجه شویم.
آزمایشگاه‌ها امسال افزایش تعرفه داشته اند ؟
خوشبختانه زودتر از سال‌های گذشته، بخش خصوصی و تامین اجتماعی حدود ۲۰ درصد افزایش تعرفه نسبت به سال گذشته داشتند، ولی وقتی حساب سرانگشتی داشته باشیم همین امسال نسبت به سال گذشته تورم ۱۰۰ درصدی در بحث کیت‌ها و ملزومات آزمایشگاه داشتیم یعنی این ۲۰ درصد افزایش تعرفه عملا هیچ کاری برای ما انجام نداد.
باتوجه به شرایط موجود، آینده آزمایشگاه‌ها را چطور می‌بینید؟
آینده آزمایشگاه‌ها با شرایط موجود و با اقتصاد ناپایدار در بحث درمان به نظر می‌رسد آینده درخشانی نباشد کما اینکه طی سال‌های گذشته دوستان زیادی در بخش آزمایشگاه‌های خصوصی آزمایشگاه هایشان تعطیل شد و اگر با این منوال بخواهد پیش برود و با این هزینه‌های سرسام آور و این فعالیت‌های آزمایشگاهی احتمال اینکه در آینده شاهد بسته شدن آزمایشگاه‌های دیگر باشیم وجود دارد
در حال حاضر آزمایشگاه شما تست‌های کووید ۱۹ را انجام می‌دهد؟‌
بله؛ مانند بسیاری از آزمایشگاه‌های دیگر که به صورت غربالگری تست‌های آنتی‌ ژن را انجام می‌دهند، ما نیز انجام می‌دهیم. وجه تشخیصی ندارد و بیشتر حالت غربالگری برای بیمارانی دارد که قبلا مبتلا شده اند و می‌خواهند از این بابت اطلاعات دقیق‌تری داشته باشند وگرنه سطح آنتی بادی و آنتی ژن نمی‌تواند تشخیص دهنده باشد و حتما آزمایش PCR و موارد دیگر لازم است تا بیمار به قطعیت برسد.
در خصوص ویروش کرونا صحبت بفرمایید و اینکه آینده این ویروس رو چطور ارزیابی می‌کنید ؟
طبق موارد میدانی و تحقیقاتی که در جامعه می‌شود بالغ بر ۴۰ درصد مردم ما هنوز بحث کرونا را جدی نگرفته اند و متاسفانه با جدی نگرفتن کرونا در روزهای آینده شاهد این خواهیم بود که روز به روز تاثیرات این ویروس بر جامعه بیشتر می‌شود. آمار مبتلایانمان روز به روز افزایش می‌یابد و این خبر خوبی نیست. هرچند ما و تمام دنیا نسبت به این ویروس اطلاعات ناقصی داریم و به مرور زمان می‌توانیم در ارتباط با نوع درمان، پیشگیری و مقابله با آن در مقایسه با باقی ویروس‌ها با تجربه تر شویم. قطعا چون به این سرعت قرار نیست پادتن آن ساخته شود و مدت زمان تشخیص داروهای درمانی نیازمند زمان است، تنها راه آن این است که مردم بیشتر رعایت کنند و مسئولین بیشتر آگاهی دهند تا این برهه را پشت سر بگذاریم.
سخن پایانی؛
اولا حتما مردم توجه داشته باشند که چکاپ‌های فصلی و سالانه خود را فراموش نکنند. وقتی به موقع بتوانیم بیماری را تشخیص دهیم قطعا هزینه‌های درمان ما پایین‎تر خواهد بود و هم از نظر جسمی به نفع ما خواهد بود که وضعیت بحرانی نشود. چون همه جای دنیا اصولی برای انجام چکاپ‌های فصلی و سالانه وجود دارد. دوما از مردم تقاضا داریم تا حد امکان و تا حد توان رعایت کنند تا بتوانیم دست به دست هم این بیماری را کنترل کنیم.