به شعار درخانه بمانیم پایبند باشیم

به شعار درخانه بمانیم پایبند باشیم

حسین عرفانی رئیس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، در کنفرانس اینترنتی که با حضور تعدادی از خبرنگاران برگزار شد گفت: در شرایط همه گیری بیماری کرونا در کشور، نکات سه گانه مهم باید مورد توجه قرار بگیرد تا از این طریق بتوانیم با هم گیری کووید ۱۹ در کشور مقابله کنیم.

وی ادامه داد: اولین جزء این سه گانه، فاصله‌گذاری اجتماعی است و همچنان همه ملت ایران باید به شعار در خانه بمانیم پایبند باشند و فقط در دو مورد می‌توانیم از منازل خودمان خارج شویم. اول برای فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی و دوم رفع مایحتاج مورد نیاز، که اگر برای این دو منظر هم بخواهیم از منزل خارج شویم باید توصیه بهداشتی رعایت شود.

عرفانی اظهار داشت: انجام تست غربالگری برای افرادی که با افراد مشکوک در ارتباط بودند باید انجام شود تا بتوان این بیماری را در مرحله کمون کشف کرد و بیماری را در مدت زمان کوتاه تری تشخیص دهیم و فرصت انتقال بیماری به دیگران گرفته شود.

رئیس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: فایده دوم غربالگری این است که بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شود و از قرار گرفتن فرد در موارد شدید و نیاز به بستری کاهش می‌یابد و با کاهش بستری احتمال عوارض ماندگار بیماری کاهش پیدا می‌کند.

وی افزود: در هفته‌های گذشته با بالارفتن موارد تست‌های آزمایشگاهی و موارد بیشتر بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شود. سومین جزء این سه گانه این است که افراد بیمار در قرنطینه بمانند تا از ابتلای موارد بیشتر پیشگیری به عمل آید.

رییس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: سومین جزء این سه‌گانه این است که بعد از تشخیص بیماری، با افرادی که بیمار هستند و با افرادی که با بیماران در تماس بودند، یک برخورد منطقی و بهداشتی انجام شود که بحث جداسازی است. به طوری که تا اتمام دوره واگیر بیماری، هم افراد بیمار و هم افراد در تماس با آنان باید کاملا ایزوله و جداسازی شوند تا احتمال انتقال بیماری به دیگران کاهش یابد و چرخه بیماری شکسته شود و در سطح جامعه تحت کنترل درآید. مهم‌ترین جزء این سه‌گانه به فاصله‌گذاری اجتماعی برمی‌گردد.

عرفانی تاکید کرد: با توجه به خطر درک شده در بررسی‌های به عمل آمده در روز‌های گذشته می‌بینیم که آموزش و اطلاع‌رسانی ما در سطح آگاهی عمومی مردم از ۹۰ درصد به ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده و یکی از دلایل افزایش موارد بیماری در روز‌های اخیر، در کنار افزایش تشخیص و انجام تست، به این موضوع برمی‌گردد. همچنان باید کرونا را جدی بگیریم، به شعار در خانه بمانیم پایبند باشیم. این بیماری و همه‌گیری آن در صورتی مهار می‌شود که هم حاکمیت و هم مردم دست به دست هم دهند و توصیه‌های پیشگیری را دنبال کنند.

عرفانی درباره گلایه مردم از تاخیر اعلام نتیجه تست کرونا گفت: روند گرفتن نمونه و ارسال آن به آزمایشگاه چندین ساعت زمان می‌برد و قاعدتا نتایج باید ظرف مدت ۲۴ ساعت اعلام شود، اگر «کلین روم» یا اتاق پاک مرکز بنا به عللی شرایط لازم را نداشته باشد ممکن است ۲۴ ساعت طول بکشد تا به شرایط عادی برگردد، تاخیر‌های ۱۰ الی ۱۲ روزه قابل قبول نیست و مصداق این موضوع قابل پیگیری است.

رفانی گفت: اگر سفر‌ها به سفر‌های ضروری برای رفع مشکلات کاهش پیدا کند با این‌که خانواده را سوار ماشین کرده و بی جهت به سفر برویم و نکات بهداشتی را رعایت نکنیم، متفاوت است. همه ما در معرض خطر ابتلا قرار داریم. خطر ابتلا ممکن است با عوارضی مثل کم شدن ظرفیت تنفسی و احتمال فوت همراه باشد.

وی افزود: این قدر باید در زندگی خود محدودیت ایجاد کنیم که بیماری تحت کنترل قرار بگیرد. این رفتار معتدل را باید از طریق رسانه‌ها ایجاد کرد.

وی اظهار کرد: آخرین تجربه‌ها و یافته‌های علمی در کمیته‌های تخصصی و با حضور برجسته‌ترین دانشمندان از رشته‌های مختلف بررسی و بومی سازی می‌شود. این موارد در قالب پروتکل‌های ملی ابلاغ می‌شود. به هر حال امکان اشتباه در این پروتکل‌ها وجود دارد. اگر کسی نظر منطقی دیگری دارد یا به یافته علمی دست یافته که ما از آن غفلت کردیم، باید مکتوب کند و به ما انعکاس بدهد. در صورت نیاز، تغییرات اعمال می‌شود.

عرفانی در پاسخ به سوالی درباره واکسیناسیون در شرایط شیوع کرونا گفت: از ابتدای همه گیری ویروس کرونا در کشور تاکید کردیم که فعالیت‌های اساسی بهداشتی و به خصوص واکسیناسیون نباید تحت الشعاع قرار بگیرد. هیچ جای کشور نبوده که فرد برای واکسن مراجعه کرده باشد و بگوییم به خاطر کرونا، واکسیناسیون انجام نمی‌شود.

رئیس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره برگزاری حج و اربعین اظهار کرد: برگزاری مراسم حج به سیاست کشور عربستان سعودی و برگزاری مراسم اربعین هم به تصمیم عراق بر می‌گردد. مورد دیگر این است که بدانیم سیر بیماری در هفته‌ها و ماه‌های آینده به چه شکلی خواهد بود. اگر شرایط با کنترل بیماری همراه باشد، حضور در مراسم حج و اربعین مشکلی ندارد. بر اساس آیه قرآن و دستور‌های شرعی، حفظ سلامت مهم است و به طور مثال برای فرد بیمار، روزه هم واجب نیست. اولویت اول کشور هم سلامت عمومی جامعه است. اگر این مراسم باعث افزایش بیماری شود می‌تواند به موقع دیگری موکول شود.